کد :   5914
سه‌شنبه، 2 آذر 1389 08:49:58 
http://esteva.ir
   "من کنت مولا..." یعنی هرکس من دوست او هستم علی هم دوست اوست؟!   

                                      

اهل شبهه اندازی یک ترجمه عجیب از این حدیث خصوصاً از کلمه "مولا" دارند. آنها می گویند کلمه مولا به معنای سرپرست نیست بلکه به معنای دوستی است و معنی این حدیث این است که "هرکس من دوست او هستم علی هم دوست اوست".

و اما جواب:

چه کسی باور می کند پیامبر بزرگوار اسلام حدود 10 تا120 هزار( طبق نقلهای متفاوت) حاجی خسته را در موقع ظهر، زیر افتاب سوزان کویر غدیر نگه دارند و دستور دهند همه آنهایی که جلو رفتند برگردند و همه آنهایی که عقب تر از کاروان هستند زودتر خودشان را برسانند تا فقط بگویند: من علی را دوست دارم (هرکس من دوست او هستم این علی هم دوست اوست)! چه نیازی است که این همه مسلمان اذیت شوند چرا که این جمله را حتی یهودی های غیر مسلمان هم می دانستند.

بی شک در این فراخوان عظیم مطلب بسیار مهمی قرار است بیان شود که رسول الله چنین دستوری می دهند.

چرا که صریح آیه قران است که می فرماید: « وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَى * إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَى‏» یعنی از دولب مبارکشان جز وحی بیرون نمی آید. چطور می شود خدا به پیامبرش دستور دهد همه را جمع کن و حرفی را که غیر مسلمانان هم می دانند بگو؟

 

این چه مطلب مهمی است که خداوند در آیه 3 سوره مائده می فرماید: الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دیناً. این چه مطلبی غیر از ابلاغ ولایت امیرمومنان است که دین بدان کامل می شود و خدواند نعمت را بر بندگان تمام می کند؟ (هرچند که پیش از این نیز چندبار توسط رسول خدا بیان شده بود).

از طرف دیگر اگر کلمه مولا به معنای دوستی باشد، چگونه است که ابوبکر و عمر و...  به حضرت علی علیه السلام گفتند: دستت را جلو بیاور تا با تو بیعت کنیم  و به ایشان تبریک گفتند؟ واضح است که دوستی کسی تبریک و بیعت نیاز ندارد.

به گواهی مورخین شیعه و سنی روز غدیر، زن و مرد برای بیعت با علی علیه السلام دست دراز کردند و حتی زنان دست خود را در آبی زدند که امیرمومنان دستشان در آن بود و به این شیوه با مولای خود بیعت کردند.   

 

 

پس چنانکه گفته شد مولا به معنی دوستی نیست بلکه به معنی سرپرست و ولی است که در روز غدیر پیامبر اکرم صلی الله علیه واله مولا، سرپرست و ولی همگی ما را امیرمومنان علی علیه السلام  معرفی کردند.

 

©2010 esteva.ir. All Rights Reserved